Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Orientace na letišti

Cestujeme-li poprvé do neznámé oblasti, je vcelku běžné, že nás sužuje mnoho různých obav. Na nejběžnější otázky, které naše klienty zajímají, si proto odpovíme v následujících řádcích.

________________________________________________________________

Bude na mě na německém letišti čekat Váš delegát?

Na letištích v Německu ani v Rakousku nejsou před odletem k dispozici žádní naši delegáti. Kompenzací budiž fakt, že tam pořadatelé zřizují speciální stánky, kde personál tiskne letenky a vouchery, případně podává nezbytné informace a odbavuje cestující. Na svého delegáta se můžete těšit až na letišti v cílové destinaci, pokud ze strany pořadatele neproběhne nějaká změna.

Čím se musím prokázat u stanoviště „Check-in“ a jaké doklady jsou nezbytné k odbavení?

Cestující jsou povinni předložit doklady totožnosti, tedy cestovní pas či občanský průkaz, letenku (ať už v tištěné či elektronické podobě) a doklady o zaplacení přepravy nadměrných či speciálních zavazadel.

Mám obavy, že se na letišti nedomluvím, neumím dobře německy. Co mám dělat?

Vaše obavy, že se nedomluvíte, jsou zcela zbytečné. Vyzvednutí dokladů a odbavení zavazadel není nijak náročné, takže nemusíte disponovat zvláštními jazykovými schopnostmi. Kromě toho je zcela běžné, že zaměstnanci letiště hovoří i jinými jazyky (např. angličtinou). Kdybyste se však přeci jen dostali do potíží, je možné telefonicky kontaktovat naše asistenty a ti za Vás vše potřebné vyřídí.

Jak probíhá odbavení na letišti, z kterého odlétám?

Odbavení na letišti odletu probíhá zhruba následujícím způsobem:

  • Vyzvednutí dokladů

Nejprve si vyzvednete jak letenky, tak vouchery na stánku pořadatele. Činíte tak však pouze v případě, že jste je předem neobdrželi poštou. Pokud se tak nestalo, e-mailem budete informováni o tom, ke kterému stánku si je máte přijít vyzvednout. Jakmile k příslušnému stánku dorazíte, prokážete se zde potvrzením o „zaknihování“ a také dokladem totožnosti. Tento stánek bývá otevřen zhruba 90 minut před odletem, a to v kteroukoliv denní i noční hodinu.

  • Check in

Od stánku se odeberete k přepážce check in aerolinie, jež je uvedená na letence. Zde dojde k odbavení zavazadel a cestujícím jsou přidělena místa v letadle. Zároveň všichni cestující předkládají doklady totožnosti a odevzdávají běžná spoluzavazadla. Pro odevzdání nadměrných zavazadel a sportovního příslušenství je na letištích vymezena speciální přepážka označená jako “Sperrgepack / Bulky Baggage”.

Obsluha přepážky check in následně vyznačí na místenkách číslo vstupní chodby do letadla a také čas, kdy se všichni cestující mají shromáždit před vstupem. Jakmile k tomuto okamžiku dojde, přichází na řadu bezpečnostní odbavení a vstup do mezinárodního letištního prostoru. Počítejte s tím, že budete vyzváni k odložení všech osobních věcí, a to kvůli prohlídce rentgenem a následně vstupu přes bezpečnostní rám. Z toho důvodu si raději odložte všechny kovové věci. Může se stát, že budete opět vyzváni k předložení průkazu totožnosti.

Poté následuje cesta terminálem až k samotnému stanovišti letadla. Bedlivě sledujte číselná či abecední označení a přibližně 40 minut před odletem buďte na smluveném místě. Až tak učiníte, letuška si od Vás vyžádá palubní lístek. Jakmile se usadíte, letušky provedou kontrolu uložených spoluzavazadel a zkontrolují, zda jsou všichni pasažéři připoutáni. Pokud je vše v pořádku, letadlo může odstartovat.

Kde a jak můžu prokázat elektronickou letenku?

Máte-li tento typ letenky, budete odbaveni na check-in stanovišti při odbavení zavazadel. Tady také obdržíte místenky do letadla. Spolu s letenkou (na lístku vypsané číslo rezervace) jste povinni předložit také cestovní pas. Tento způsob odbavení absolvujete i při zpátečním letu.


CZIN.eu
TOPlist