Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Počasí

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Počasí Afrika

Afrika, jež je považována za nejteplejší kontinent světa, je druhým největším kontinentem a svou rozlohou pokrývá 20,3% celkového povrchu souše na zemi. Rozkládá se jižně i severně od rovníku, z většiny na východní polokouli, takže od tohoto faktu se odvíjí i zdejší klimatické poměry.

V Africe jsou klimatické podmínky závislé především na zeměpisné poloze. Převážná část Afriky však leží v tropickém pásu. Pouze jižní a severní pobřeží leží v pásu subtropickém.
V tropickém pásu v oblasti rovníku se nachází celoroční vlhké a horké podnebí vnitřních tropů.
Charakteristické jsou zde proto minimální denní i sezónní teplotní výkyvy a srážky, které se ve formě prudkých lijáků denně pravidelně opakují (dopoledne výpar, odpoledne déšť).

Na sever a na jih od rovníkové oblasti se však vytváří podnebí vnějších tropů, což s sebou přináší období dešťů a sucha. V oblasti obratníků jsou proto teplotní rozdíly extrémní a skoro zde neprší.

Pro subtropický pás na pobřeží Středozemního moře jsou pak charakteristická suchá léta a zimní srážky.

Jen pro ilustraci na závěr uvedeme příklady teplot, s kterými se na tomto kontinentu můžete setkat. Nejteplejší je zde severní pouštní oblast (oblast západní a jižní Sahary či SZ Sudán), kde může rtuť teploměru během léta ukazovat až 40 °C. Naopak třeba v jižní Africe se teplota konstantně pohybuje pouze okolo 12°C.

Teplotní výkyvy v Africe tedy mohou činit i neuvěřitelných 30 °C! Pokud máte strach také ze sněhových srážek, můžete být bez obav. Vločky se objevují jen v subtropických pásech (Atlas a Kapské hory) a ve východoafrických velehorách (Kilimandžáro či Mt. Kenya)._______________________________________________________________________

Aktuální nabídka zájezdů a last-minute zájezdů od CestovniPortal.cz

_______________________________________________________________________


CZIN.eu
TOPlist