Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Počasí Asie

Asie je nejrozlehlejším a nejlidnatějším světadílem, který se vyskytuje především na východní a severní polokouli.

Na většině území Asie převládá kontinentální klima a směrem do nitra tohoto světadílu ubývá srážek a zvyšuje se teplota.

V Asii můžeme rozlišit čtyři hlavní a tři přechodné podnebné pásy.

Zaprvé jde o pás rovníkového klimatu. Zde se vyskytují vydatné srážky a z hlediska vegetace do tohoto pásu náleží tropický deštný prales. Toto klima je charakteristické především pro oblast Indonésie.

Zadruhé se zde objevuje pás rovníkových monzumů. Ten je ovlivňován nejrůznějšími monzumy, přičemž nejsilnější z nich se objevují v Indii. V oblasti jihovýchodní Asie je pak třeba počítat také s tajfuny.

Dále se zde vyskytuje kontinentální typ tropického pásu, což způsobuje, že je v těchto oblastech mimořádné sucho a také horká léta. Díky vlivu subtropického pásu se zde také můžeme setkávat s nejrůznějším klimatem. Na západním pobřeží si užívají teplého, suchého léta a mírné zimy, zatímco východní pobřeží je sužováno monzumy, takže se srážky objevují i během léta. Zimy jsou zde pak suché a chladné.

Největší část Asie je však ovlivňována mírným pásem. Roční teplotní amplitudy činí až 60 °C. V zimě mohou být v nitru kontinentu mrazy až okolo -40 °C. Srážky se jinak objevují jen v letním období.

Jako poslední se v Asii vyskytuje arktický pás. V létě v tomto pásu ukazuje teploměr těsně nad nulou a v zimě (díky vlivu oceánu) jsou tady teploty jen okolo -30°C.

Největší roční změny teplot jsou typické v kontinentální části pásu na území Ruska. Ojmjakon hlásí v zimě mnohdy až -80 °C a +30 °C v létě._______________________________________________________________________

Aktuální nabídka zájezdů a last-minute zájezdů od CestovniPortal.cz

_______________________________________________________________________


CZIN.eu
TOPlist