Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Počasí Austrálie a Oceánie

Austrálie a Oceánie je nejmenší a nejřidčeji zalidněný kontinent, kde však stále bydlí zdejší obyvatelstvo. Její název vznikl z původního označení Terra Australis, tedy „Jižní země“, protože celý kontinent leží na jižní polokouli.

Klima je zde opravdu různorodé. Austrálie leží většinou v tropickém pásu a je považována za nejsušší světadíl na světě. Řada míst má zde extrémní teploty, jako například Marble Bar v západní Austrálii, kde průměrná roční teplota činí okolo 34 °C. Ovšem nejvyšší teploty v této oblasti hlásí Adelaide, kde rtuť teploměru ukazuje okolo 47,7 °C.

V jižní Austrálii se naopak vyskytuje subtropické klima. V oblasti Tasmánie a Nového Zélandu si užívají zase mírného podnebí, a to vlivem blízkosti Antarktidy.

Převážná část kontinentu však hlásí suché kontinentální klima. 1/3 pevniny má zhruba pod 250 mm srážek ročně (oblast pouští). Trochu vlhčí klima je na severovýchodě, kde se vyskytuje letní monzum a také množství ročních srážek stoupá (360 mm). Na samotném jihu je pak třeba počítat s takzvanými zimními dešti. Ovšem vyloženě zimního počasí se zde rozhodně obávat nemusíme. Nejnižší teplota byla totiž naměřena v Christchurchu, kdy teploměr ukazoval – 6,1 °C, na což jsme u nás poměrně zvyklí, co říkáte?_______________________________________________________________________

Aktuální nabídka zájezdů a last-minute zájezdů od CestovniPortal.cz

_______________________________________________________________________


CZIN.eu
TOPlist