Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Počasí Evropa

Evropa je druhým nejmenším světadílem, který se však na druhou stranu může pyšnit tím, že je nejhustěji zalidněný. Je považována za kolébku takzvané západní civilizace. A jak je to zde s počasím?

Evropa patří do tří podnebných pásů severní polokoule.

Na nejzazším severu se vyskytuje studený pás se dvěma oblastmi – arktickou a subarktickou. Zahrnuje například Špicberky či severní pobřeží Ruska. Zde také leží nejchladnější místo Evropy – Usť Cilma, kde teploměr ukazuje zcela běžně teploty okolo −69 °C.

Většina Evropy však leží v severním mírném pásu. V západní Evropě se rozkládá západopřímořská oblast, kde převládají západní větry a lze počítat s mírnou zimou i létem. Naopak, ve střední Evropě je oblast přechodná, takže je zde typické teplé léto se srážkami, které je následně vystřídáno zimou s trvalou sněhovou pokrývkou. Východní Evropa leží ve vnitrozemské (kontinentální) oblasti, takže tady převažují dlouhé, studené zimy a horká léta. Právě tady také leží nejsušší místo Evropy – Astrachaň, kde ročně spadne pouze 180 mm srážek!

Co se týče dalších evropských rekordů, dosud nejvyšší teplota byla naměřena v močálu Pastano de Guadalmelatto u Cordoby, kde teploměr ukazoval 52 °C. Paradoxně v této středomořské oblasti subtropického pásu leží i nejděsivější místo Evropy, Crkvica, kde ročně spadne neuvěřitelných 4 632 mm srážek!_______________________________________________________________________

Aktuální nabídka zájezdů a last-minute zájezdů od CestovniPortal.cz

_______________________________________________________________________


CZIN.eu
TOPlist